FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore sandwich and salad refrigerated counters.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore KM-PTR70-3D sandwich and salad refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore KM-PTR70-3D Salad And Sandwich Prep Table 70.4"W 21.8 Cu Ft.
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | KM-PTR70-3D |
| Manufacturer Part # | KM-PTR70-3D |
| Sections | 3 Section |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Compressor Style | Side / Rear Breathing |
| Width (side - side) | 70" - 84" Wide |
| No of Doors | 3 Doors |
| Access Type | Doors |
| Pan Capacity (Top) | 17 - 19 Pan |
| Height | 45.1" |
| Width | 70.4" |
| Depth | 34" |
| Weight | 553 lbs |
| UPC | 810158923607 |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, KM-PTR70-3D, Salad and Sandwich Prep Table, 70.4"W, 21.8 cu ft., (3) doors, rear-mounted compressor, (3) adjustable polymer-coated steel shelf that holds up to 88 lbs., 33°F to 40°F temperature range, (18) 1/6 GN pans included, full-width removeable polyethylene cutting board, digital control panel with LED display, insulated stainless steel pan cover, heavy-duty stainless steel interior and exterior, locking casters, R-290 refrigerant
