RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore merchandiser refrigerators.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore KM-MDR-2GD-35 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore KM-MDR-2GD-35 KoolMore Slim Commercial Merchandiser Refrigerator 35.43"W X 23.7"D X 72.80"H
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | KM-MDR-2GD-35 |
| Manufacturer Part # | KM-MDR-2GD-35 |
| Size | 2 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Exterior Finish | Silver |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 72.8" |
| Width | 35.43" |
| Depth | 23.7" |
| Weight | 235 lbs |
| UPC | 810158920972 |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, KM-MDR-2GD-35, KoolMore Slim Commercial Merchandiser Refrigerator, 35.43"W x 23.7"D x 72.80"H, 16.5 cu. ft., (8) adjustable plastic-coated steel shelves, 0.25 HP bottom-mounted compressor, 34°F and 50°F temperature range, mechanical thermostat with led display, dual pane, (4) caster, built with a painted steel exterior and interior, ETL, Shipping Dimension (26.1" W x 38.46" D x 75.16" H)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

