RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading wall-mounted cabinets.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading WC1560-HINGED wall-mounted cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading WC1560-HINGED Cabinet Wall Mount 60"W X 15-3/16"D X 39"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | WC1560-HINGED |
| Manufacturer Part # | WC1560-HINGED |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Width (side - side) | 60 - 69" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 39" |
| Width | 60" |
| Depth | 15.19" |
| Weight | 139.31 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, WC1560-HINGED, Cabinet, wall mount, 60"W x 15-3/16"D x 39"H, stainless steel construction, (2) hinged doors, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

