RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading weld-in and undermount sink bowls.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading UMS2020-6 weld-in and undermount sink bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading UMS2020-6 Weld-In Sink 20" X 20" X 6" Deep 3-1/2" Drain Hole
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | UMS2020-6 |
| Manufacturer Part # | UMS2020-6 |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Compartment Width (side - side) | 20" |
| Compartment Depth (rim - drain) | 6" |
| Compartments | 1 Compartment |
| Gauge | 16 Ga Stainless Steel |
| Height | 6" |
| Width | 20" |
| Depth | 20" |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, UMS2020-6, Weld-In Sink, 20" x 20" x 6" deep, 3-1/2" drain hole, 16 gauge stainless steel, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.