RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading weld-in and undermount sink bowls.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading UMS1416 weld-in and undermount sink bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading UMS1416 Weld-In Sink 14" X 16" X 12" Deep 16 Gauge Stainless Steel
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | UMS1416 |
| Manufacturer Part # | UMS1416 |
| Gauge | 16 Ga Stainless Steel |
| Compartment Depth (rim - drain) | 12" |
| Compartment (front - back) | 16" |
| Compartments | 1 Compartment |
| Compartment Width (side - side) | 14" |
| Height | 12" |
| Width | 14" |
| Depth | 16" |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, UMS1416, Weld-In Sink, 14" x 16" x 12" deep, 16 gauge stainless steel, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
