RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading electric hot food serving counters.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SW4H120 electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SW4H120 Sealed Well Electric Table Stationary 4-pan
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SW4H120 |
| Manufacturer Part # | SW4H120 |
| Type | Stationary |
| Working Height | 34" |
| Design | Open Shelf Base |
| Overall Width (side - side) | 61" - 66" |
| Well Type | Sealed Well |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Base Finish | Stainless Steel |
| Height | 34.13" |
| Width | 62.75" |
| Depth | 30.63" |
| Weight | 152 lbs |
| ETL | Yes |
| 5-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SW4H120, Sealed Well Electric Table, stationary, 4-pan, 62-3/4"W x 30-5/8"D, (4) 12" x 20" hot wells, individual thermostatic controls, 18 gauge stainless steel undershelf, fiber glass insulated, manifold drain assembly, 2560 watts, cord with NEMA 5-20P, 120v/60/1-ph, 21.3 amps, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Certifications
5-20P
This unit is equipped with a NEMA 5-20P plug.
