RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading work tables with prep sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading STB2484BR work tables with prep sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading STB2484BR Work Table With Prep Sink Sink On Right 84"W X 24"D X 37"H Overall
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | STB2484BR |
| Manufacturer Part # | STB2484BR |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Edge Type | Countertop / Marine Edge |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Table Width (side - side) | 73" - 84" Wide (side - Side) |
| Table Depth (front - back) | 24" Deep (front-back) |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Bowl Size | 14"W X 16" Front-to-back |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Height | 37" |
| Width | 84" |
| Depth | 24" |
| Weight | 92.11 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, STB2484BR, Work Table With Prep Sink, sink on right, 84"W x 24"D x 37"H overall, 18/304 stainless steel top with marine edge & 2" rear backsplash, 14"W x 16" front-to-back x 11" deep sink bowl with deck mounted faucet & drain basket, adjustable stainless steel undershelf, stainless steel legs & adjustable bullet feet, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
