RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading hand sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SSPHS-1311 hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SSPHS-1311 Space Saver Hand Sink Wall Mount 11"W X 13"D
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SSPHS-1311 |
| Manufacturer Part # | SSPHS-1311 |
| Bowl Width (left to right) | 9" - 12" |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Depth (front to back) | 9" - 10" Front-to-back |
| Style | Wall Mounted |
| Features | Side Splash(es) |
| Bowl Height (rim to drain) | 5" Deep |
| Height | 11.25" |
| Width | 11" |
| Depth | 13" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SSPHS-1311, Space Saver Hand Sink, wall mount, 11"W x 13"D, 304 type stainless steel construction, 9" x 9" x 4.5" deep bowl, side splashes on left & right, splash mount gooseneck faucet with wrist handles on 4" centers, includes basket drain, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
