RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading stainless steel top work tables 36-38 inch.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SG3036 stainless steel top work tables 36-38 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SG3036 Work Table 36"W X 30"D X 36"H 18/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SG3036 |
| Manufacturer Part # | SG3036 |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Width (side - side) | 36" Wide (side - Side) |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Height | 36" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 60.2 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SG3036, Work Table, 36"W x 30"D x 36"H, 18/430 stainless steel top, turned down edges, reinforced with (3) hat channels, galvanized legs & adjustable undershelf, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
