RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading stainless steel top work tables 63-72 inch.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SG2472 stainless steel top work tables 63-72 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SG2472 Work Table 72"W X 24"D X 36"H 18/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SG2472 |
| Manufacturer Part # | SG2472 |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 72" Wide (side - Side) |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Height | 36" |
| Width | 72" |
| Depth | 24" |
| Weight | 84.2 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SG2472, Work Table, 72"W x 24"D x 36"H, 18/430 stainless steel top, turned down edges, reinforced with (2) hat channels, galvanized legs & adjustable undershelf, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
