RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading soiled dishtables.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SDT32020DL-ACC soiled dishtables
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SDT32020DL-ACC Soiled Dishtable 30-3/8"W X 100"D X 44"H Straight Design
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SDT32020DL-ACC |
| Manufacturer Part # | SDT32020DL-ACC |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Stainless Gauge | 18 Gauge |
| Width (side - side) OA | 97" - 108" |
| Direction | Left To Right |
| Shape | Straight |
| Stainless Series | 300 Series |
| Height | 44" |
| Width | 30.38" |
| Depth | 100" |
| Weight | 118 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SDT32020DL-ACC, Soiled Dishtable, 30-3/8"W x 100"D x 44"H, straight design, 18/304 stainless steel top with backsplash, (3) 20" x 20" x 12" bowls, (2) faucet holes, stainless steel legs & crossrails, NSF, includes: (1) WMF-8 Pre-Rinse, (3) RW-81 Waste Valves, (1) SCB2020 Scrap Basket, and (2) SDTTRAY2020 Tray Guides
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
