RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading soiled dishtables.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading SDT26R soiled dishtables
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading SDT26R Soiled Dishtable 26"W X 30"D 16/304 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SDT26R |
| Manufacturer Part # | SDT26R |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Direction | Right To Left |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Width (side - side) OA | 25" - 30" |
| Stainless Series | 300 Series |
| Shape | Straight |
| Height | 42" |
| Width | 26" |
| Depth | 30" |
| Weight | 50 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SDT26R, Soiled Dishtable, 26"W x 30"D, 16/304 stainless steel top, 9"H backsplash, 20" x 20" pre-rinse sink, single faucet hole, stainless steel legs & crossrails, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
