RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading hand sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading KNEE-KVSH-1000 hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading KNEE-KVSH-1000 Hand Sink Wall Mount With Knee Pedal Valves 13-1/2" Wide X 9-3/4" Front To Back X 4-1/2" Deep Bowl
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | KNEE-KVSH-1000 |
| Manufacturer Part # | KNEE-KVSH-1000 |
| Bowl Depth (front to back) | 9" - 10" Front-to-back |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Height (rim to drain) | 4" Deep |
| Style | Wall Mounted |
| Bowl Width (left to right) | 13" - 14" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, KNEE-KVSH-1000, Hand Sink, wall mount with knee pedal valves, 13-1/2" wide x 9-3/4" front to back x 4-1/2" deep bowl, stainless steel construction, splash mount gooseneck faucet with wrist handles, soap dispenser, basket drain, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.