RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading hand sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading HSMS72 hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading HSMS72 Multi-Station Hand Sink Wall Mount 72"W X 20"D X 27-11/16"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | HSMS72 |
| Manufacturer Part # | HSMS72 |
| Style | Wall Mounted |
| Features | Multi-station |
| Bowl Height (rim to drain) | 8" Deep |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Depth (front to back) | 15" - 19" Front-to-back |
| Bowl Width (left to right) | 20" & Up |
| Height | 27.69" |
| Width | 72" |
| Depth | 20" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, HSMS72, Multi-Station Hand Sink, wall mount, 72"W x 20"D x 27-11/16"H, 16/304 stainless steel construction, 69"W x 16-1/2" front-to-back x 8" deep compartment, (3) sets of faucet holes 8" OC, stainless steel gussets, tubing & mounting bracket, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.