RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading one compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading HDS1DR one compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading HDS1DR Sink One Compartment 36-1/2"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | HDS1DR |
| Manufacturer Part # | HDS1DR |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Drainboards | With Right-hand Drainboard |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Splash Height | 9" |
| Overall Length | 36" - 39" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Height | 41" |
| Width | 36.5" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 53.1 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, HDS1DR, Sink, one compartment, 36-1/2"W x 25-1/2"D X 41"H, 16/304 stainless steel construction, 16" x 20" x 12" deep compartment, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, 18" drainboard on right, stainless steel legs & feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
