RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading countertop cooking equipment stands.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ES3072.5 countertop cooking equipment stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ES3072.5 Equipment Stand 72-1/2"W X 30"D X 24"H 18 Gauge Stainless Steel Top With 2"H Up-turn On Sides & Rear
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ES3072.5 |
| Manufacturer Part # | ES3072.5 |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Depth (front - back) | 25 - 30" Deep |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Base Type | Open Base With Undershelf |
| Width (side - side) | 63" - 72" Wide |
| Height | 19 - 24" High |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Height | 24" |
| Width | 72.5" |
| Depth | 30" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ES3072.5, Equipment Stand, 72-1/2"W x 30"D x 24"H, 18 gauge stainless steel top with 2"H up-turn on sides & rear, (3) support channels, galvanized legs & adjustable undershelf, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
