RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading countertop cooking equipment stands.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ES-CABINET3049 countertop cooking equipment stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ES-CABINET3049 Enclosed Equipment Stand 30"D X 49"W X 24"H Welded Construction
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ES-CABINET3049 |
| Manufacturer Part # | ES-CABINET3049 |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Height | 19 - 24" High |
| Width (side - side) | 40" - 52" Wide |
| Base Type | Open Base With Undershelf |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Depth (front - back) | 25 - 30" Deep |
| Height | 24" |
| Width | 49" |
| Depth | 30" |
| Weight | 98 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ES-CABINET3049, Enclosed Equipment Stand, 30"D x 49"W x 24"H, welded construction, marine edge, 18/430 stainless steel, (4) 6-1/2" heavy duty casters (2 with breaks) NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

