RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading table-mounted overshelves.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ES-CABINET-WS-49 table-mounted overshelves
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ES-CABINET-WS-49 Double Work Shelf 10"D X 49"W X 22"H For Equipment Stand Cabinet
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ES-CABINET-WS-49 |
| Manufacturer Part # | ES-CABINET-WS-49 |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 49" - 60" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Depth (front - back) | 10" |
| Shelves | Double |
| Height | 22" |
| Width | 49" |
| Depth | 10" |
| Weight | 30 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ES-CABINET-WS-49, Double Work Shelf, 10"D x 49"W x 22"H, for equipment stand cabinet, 18/430 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

