  • Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT22D24 two compartment sinks
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading two compartment sinks.
Klinger's Trading EIT22D24 Elite Sink Two Compartment 96"W X 29-1/2"D X 41"H
Klinger's Trading  |  MFG #: EIT22D24  |  Item #: 837158
Item: #837158
Technical details
Manufacturer Klinger's Trading
Model Number EIT22D24
Manufacturer Part # EIT22D24
Splash Height 8-1/2"
Sink Depth (rim - drain) 14"
Drainboards With Left & Right-hand Drainboards
Top Gauge 16 Gauge
Overall Length 91" - 135"
Base Construction Stainless Steel
Compartment (front - back) 24"
Base Type Legs With Side Crossrails
Compartment Width (side - side) 24"
Top Stainless Series 300 Series
Height 41"
Width 96"
Depth 29.5"
Weight 124.2 lbs
ETL Yes
About this item
Product Details
Klinger's Trading, EIT22D24, Elite Sink, two compartment, 96"W x 29-1/2"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 14" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 24" drainboards, stainless steel legs & crossbracing, adjustable feet, ETL
Certifications
ETL logo
ETL
Certifications
Customer reviews
Klinger's Trading