RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading two compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT22D24 two compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading EIT22D24 Elite Sink Two Compartment 96"W X 29-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | EIT22D24 |
| Manufacturer Part # | EIT22D24 |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Overall Length | 91" - 135" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Height | 41" |
| Width | 96" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 124.2 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, EIT22D24, Elite Sink, two compartment, 96"W x 29-1/2"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 14" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 24" drainboards, stainless steel legs & crossbracing, adjustable feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
