RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading one compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT12D24 one compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading EIT12D24 Elite Sink One Compartment 72"W X 31"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | EIT12D24 |
| Manufacturer Part # | EIT12D24 |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Overall Length | 63" - 72" |
| Splash Height | 9" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Height | 41" |
| Width | 72" |
| Depth | 31" |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, EIT12D24, Elite Sink, one compartment, 72"W x 31"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 14" deep compartments, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 24" drainboards, stainless steel legs & feet