  • Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT12D18 one compartment sinks
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading one compartment sinks.
Klinger's Trading EIT12D18 Elite Sink One Compartment 60"W X 31"D X 41"H
Klinger's Trading  |  MFG #: EIT12D18  |  Item #: 837425
Item: #837425
Technical details
Manufacturer Klinger's Trading
Model Number EIT12D18
Manufacturer Part # EIT12D18
Overall Length 54" - 62"
Drainboards With Left & Right-hand Drainboards
Base Construction Stainless Steel
Sink Depth (rim - drain) 14"
Splash Height 9"
Compartment (front - back) 24"
Base Type Legs With Side Crossrails
Compartment Width (side - side) 24"
Top Stainless Series 300 Series
Top Gauge 16 Gauge
Height 41"
Width 60"
Depth 31"
About this item
Product Details
Klinger's Trading, EIT12D18, Elite Sink, one compartment, 60"W x 31"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 14" deep compartments, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 18" drainboards, stainless steel legs & feet
Customer reviews
N/A
Klinger's Trading