RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading two compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECS2 two compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECS2 Economy Sink Two Compartment 37"W X 26"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS2 |
| Manufacturer Part # | ECS2 |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Splash Height | 9" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Overall Length | 27" - 39" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Height | 41" |
| Width | 37" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 52.9 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS2, Economy Sink, two compartment, 37"W x 26"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (2) 16" wide x 20" front-to-back x 11" deep bowls, 9"H backsplash, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
