RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading one compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECS12424 one compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECS12424 Economy Sink One Compartment 29"W X 29-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS12424 |
| Manufacturer Part # | ECS12424 |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Splash Height | 9" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Overall Length | 24" - 35" |
| Height | 41" |
| Width | 29" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 89 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS12424, Economy Sink, one compartment, 29"W x 29-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 12" deep compartment, 9"H backsplash, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
