RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading utility/bussing carts.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECONCART utility/bussing carts
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECONCART Utility Cart (3) Shelf 42-1/2"W X 19-3/4" X 37-7/8"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECONCART |
| Manufacturer Part # | ECONCART |
| Number of Shelves | 3 Shelves |
| Color | Black |
| Construction | Plastic (unspecified) |
| Type | Utility |
| Approx. Shelf Width (long side) | 40” - 44” |
| Height | 37.88" |
| Width | 42.5" |
| Depth | 19.75" |
| Weight | 55 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECONCART, Utility Cart, (3) shelf, 42-1/2"W x 19-3/4" x 37-7/8"H, aluminum tubing legs, black plastic shelves & handles, 330 lb capacity, 4" casters, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
