RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading drop-in sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading DIS3042 drop-in sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading DIS3042 Drop-In Sink Three Compartment (3) 10" Wide X 14" Front-to-back X 10" Deep Bowls
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DIS3042 |
| Manufacturer Part # | DIS3042 |
| Bowl Depth (front - back) | 14" Depth |
| Bowl Width (side - side) | 10" Width |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Compartments | (3) Compartments |
| Bowl Deep (rim - drain) | 10" Deep |
| Height | 10" |
| Width | 32" |
| Depth | 18" |
| Weight | 29.1 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DIS3042, Drop-In Sink, three compartment, (3) 10" wide x 14" front-to-back x 10" deep bowls, 6" deck mount faucet, 4" OC, 3-1/2" basket drains included, stainless steel construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
