RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading drop-in sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading DIS2028 drop-in sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading DIS2028 Drop-In Sink Two Compartment (2) 10" Wide X 14" Front-to-back X 10" Deep Bowls
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DIS2028 |
| Manufacturer Part # | DIS2028 |
| Bowl Width (side - side) | 10" Width |
| Bowl Depth (front - back) | 14" Depth |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Compartments | (2) Compartments |
| Bowl Deep (rim - drain) | 10" Deep |
| Height | 10" |
| Width | 22" |
| Depth | 18" |
| Weight | 20.28 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DIS2028, Drop-In Sink, two compartment, (2) 10" wide x 14" front-to-back x 10" deep bowls, 6" deck mount faucet, 4" OC, 3-1/2" basket drains included, stainless steel construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
