RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading drop-in sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading DIS1014 drop-in sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading DIS1014 Drop-In Sink One Compartment (1) 10" Wide X 14" Front-to-back X 10" Deep Bowl
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DIS1014 |
| Manufacturer Part # | DIS1014 |
| Bowl Deep (rim - drain) | 10" Deep |
| Compartments | (1) Compartment |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Bowl Depth (front - back) | 14" Depth |
| Bowl Width (side - side) | 10" Width |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Depth | 18" |
| Weight | 11.35 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DIS1014, Drop-In Sink, one compartment, (1) 10" wide x 14" front-to-back x 10" deep bowl, 6" deck mount faucet, 4" OC, 3-1/2" basket drain included, stainless steel construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
