RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading drop-in sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading DHS1000 drop-in sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading DHS1000 Hand Drop-In Sink One Compartment 10" Wide X 14" Front-to-back X 5" Deep Bowl
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DHS1000 |
| Manufacturer Part # | DHS1000 |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Compartments | (1) Compartment |
| Bowl Deep (rim - drain) | 5" Deep |
| Bowl Depth (front - back) | 14" Depth |
| Bowl Width (side - side) | 10" Width |
| Width | 12" |
| Depth | 18" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DHS1000, Hand Drop-In Sink, one compartment, 10" wide x 14" front-to-back x 5" deep bowl, includes deck mount faucet & 3-1/2" basket drain, 18/304 stainless steel construction, 11"W x 17"D cutout required, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
