RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading four compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading DEL42D four compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading DEL42D Deli Sink Four Compartment With Crossbracing
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DEL42D |
| Manufacturer Part # | DEL42D |
| Compartment Width (side - side) | 10" |
| Top Stainless Series | Unspecified |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Overall Length | 48" - 74" |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Sink Depth (rim - drain) | 10" |
| Splash Height | 7" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment (front - back) | 14" |
| Height | 40" |
| Width | 72" |
| Depth | 19" |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DEL42D, Deli Sink, four compartment, with crossbracing, (2) 12" embossed drainboards, (4) 10"W x 14" front-to-back x 10" deep compartments, stainless steel bowl, body, legs & feet, includes 3-1/2" drain basket & 10" faucet
