RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading clean straight dishtables.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading CDT62R clean straight dishtables
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading CDT62R Clean Dishtable Straight Design 62"W X 30"D
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | CDT62R |
| Manufacturer Part # | CDT62R |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Stainless Series | 300 Series |
| Direction | Left To Right |
| Width (side - side) OA | 61" - 72" |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Height | 42" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 65 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, CDT62R, Clean Dishtable, straight design, 62"W x 30"D, 16/304 stainless steel top, 9"H backsplash, stainless steel legs & crossrails, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
