RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading stainless steel top work tables 54-62 inch.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading BSG3060 stainless steel top work tables 54-62 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading BSG3060 Work Table 60"W X 30"D X 38"H 18/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | BSG3060 |
| Manufacturer Part # | BSG3060 |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Width (side - side) | 60" Wide (side - Side) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Height | 38" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 88.4 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, BSG3060, Work Table, 60"W x 30"D x 38"H, 18/430 stainless steel top, 2"H rear up-turn, turned down edges, reinforced with (3) hat channels, galvanized legs & adjustable undershelf, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
