  • Fast shipping available on in-stock Imperial IR-8-G24T-EW restaurant range electric 72 inch
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Imperial restaurant range electric 72 inch.
Imperial IR-8-G24T-EW Pro Series Restaurant Range Electric 72"
Imperial  |  MFG #: IR-8-G24T-EW  |  Item #: 1961858
Item: #1961858
Technical details
Manufacturer Imperial (Middleby)
Model Number IR-8-G24T-EW
Manufacturer Part # IR-8-G24T-EW
Base (2) Convection Ovens
Exterior Finish All Stainless Steel Exterior
CE Yes
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
About this item
Product Details
Imperial (Middleby), IR-8-G24T-EW, Pro Series Restaurant Range, electric, 72", (8) wafer elements, (1) 24" thermostatic griddle, (2) standard ovens, (1) chrome rack per oven, splatter screen, infinite heat controls, porcelain oven interior, stainless steel front, sides, backguard, landing ledge & kick plate, 6" legs, adjustable feet, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed logo
CE Listed
Certifications
Customer reviews
N/A
Imperial (Middleby)