  • Fast shipping available on in-stock Imperial IHR-GT24-2-EW heavy duty range electric 36 inch
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Imperial heavy duty range electric 36 inch.
Imperial IHR-GT24-2-EW Spec Series Heavy Duty Range Electric 36"
Imperial  |  MFG #: IHR-GT24-2-EW  |  Item #: 1961856
Item: #1961856
Technical details
Manufacturer Imperial (Middleby)
Model Number IHR-GT24-2-EW
Manufacturer Part # IHR-GT24-2-EW
Exterior Finish All Stainless Steel Exterior
Base (1) Standard Oven
CE Yes
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
About this item
Product Details
Imperial (Middleby), IHR-GT24-2-EW, Spec Series Heavy Duty Range, electric, 36", (2) wafer elements, (1) 24" thermostatic griddle, (1) standard oven, (1) chrome rack, 4" grease trough, removable grease can & crumb tray, porcelain oven interior, stainless steel front, sides, backguard, landing ledge, & kick plate, 6" legs, adjustable feet, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed logo
CE Listed
Certifications
Customer reviews
N/A
Imperial (Middleby)