Howard-McCray SC-OD30E-5-S-LED 63 Inch Dairy Open Merchandiser with LED Lighting
Howard-McCray  |  MFG #: SC-OD30E-5-S-LED  |  Item #: 808752
Item: #808752
Technical details
Manufacturer Howard-McCray
Model Number SC-OD30E-5-S-LED
Manufacturer Part # SC-OD30E-5-S-LED
Exterior Finish Stainless Steel
Design Vertical Case
Width 61" - 66"W
Display 3-tier Of Shelves
Interior Finish Stainless Steel
Height 67" - 72"H
Refrigeration Self-contained Refrigeration
Height 72"
Width 63"
Depth 30"
Weight 738 lbs
Product Details
Howard-McCray SC-OD30E-5-S-LED Features
  • Self-contained refrigeration: ensures stable temperature control with minimal maintenance.
  • Removable ends: facilitate continuous line-up for efficient product presentation.
  • LED lighting: provides bright, energy-efficient illumination for product visibility.
  • Stainless steel build: offers durability and ease of sanitation in foodservice applications.
  • Three illuminated shelves: optimize display capacity for dairy products and perishables.
Howard-McCray SC-OD30E-5-S-LED Technical Specs
  • Electrical requirements: 115/208-230V, 1-phase, 13.1 amps, 1 HP motor.
  • Cooling method: Air-cooled self-contained refrigeration system.
  • Refrigeration type: Self-contained, designed for indoor use with drain required.
  • Product capacity: Suitable for high-volume dairy and perishable product display.
  • Construction & finish: Durable stainless steel exterior and interior.
  • Dimensions: 63" W x 30" D x 72" H.