FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hoshizaki flake-style ice makers.
- Authorized Hoshizaki dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hoshizaki F-1022MAK flake-style ice makers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hoshizaki F-1022MAK Slim‑Line Air‑Cooled Modular Flake Ice Machine Produces Up To 915 Lb Of Flake Ice Per 24 Hours At 70°F Air / 50°F Water
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | F-1022MAK |
| Manufacturer Part # | F-1022MAK |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Production per 24 hr | 901 - 1000 Lb = 409 - 454 Kg |
| Cooling | Air-cooled |
| Height | 26" |
| Width | 22" |
| Depth | 24" |
| Weight | 183 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| AHRI | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, F-1022MAK, Slim‑Line Air‑Cooled Modular Flake Ice Machine, produces up to 915 lb of flake ice per 24 hours at 70°F air / 50°F water, stainless steel exterior, stainless steel auger with greaseless bearing, ultrasonic bin control, hourly flush cycle for sediment removal, Advanced CleanCycle24™ design, R290 hydrocarbon refrigerant, ambient operating range 45-100°F, water temperature range 45-90°F, water pressure 10-113 PSIG, side‑by‑side installation capable (two units in 44" width), 115V/60/1 electrical connection, compatible with multiple Hoshizaki ice storage bins
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
