FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hoshizaki flake-style ice makers.
- Authorized Hoshizaki dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hoshizaki F-1022MAK-CB flake-style ice makers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hoshizaki F-1022MAK-CB Slim‑Line Air‑Cooled Modular Cubelet Ice Machine Produces Up To 865 Lb Of Cubelet Ice Per 24 Hours At 70°F Air / 50°F Water
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | F-1022MAK-CB |
| Manufacturer Part # | F-1022MAK-CB |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Cooling | Air-cooled |
| Production per 24 hr | 801 - 900 Lb = 364 - 408 Kg |
| Height | 26" |
| Width | 22" |
| Depth | 24" |
| Weight | 183 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| AHRI | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, F-1022MAK-CB, Slim‑Line Air‑Cooled Modular Cubelet Ice Machine, produces up to 865 lb of cubelet ice per 24 hours at 70°F air / 50°F water, stainless steel exterior with with black front panel, stainless steel auger with greaseless bearing, ultrasonic bin control, hourly flush cycle for cleaner ice, Advanced CleanCycle24™ design, R290 hydrocarbon refrigerant, ambient operating range 45-100°F, water temperature range 45-90°F, water pressure 10-113 PSIG, side‑by‑side installation capable (two units in 44" width), 115V/60/1 electrical connection, compatible with multiple Hoshizaki ice storage bins
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
