FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hoshizaki reach-in undercounter freezers.
- Authorized Hoshizaki dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hoshizaki CF36B reach-in undercounter freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hoshizaki CF36B Steelheart® Series Undercounter Freezer One-section 36"W
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | CF36B |
| Manufacturer Part # | CF36B |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Access Type | Drawers |
| Size | 1 Section |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Width | 36" - 44" |
| Height | 26" |
| Width | 36.5" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 294 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, CF36B, Steelheart® Series Undercounter Freezer, one-section, 36"W, 6.3 cu. ft., side-mounted self-contained refrigeration, right side condenser, (2) stainless steel drawers allow for (3) 6" deep pans, hot gas condensate evaporator, stainless steel interior, sides, back and floor, stainless steel exterior front, sides and top, (4) 4" casters all with brakes, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 4 amps, cord & plug, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
