Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other aftermarket commercial dishwashers.
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 998260 commercial dishwashers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 998260 1/2 Inch Solenoid Valve Electric Hot Water Steam Control
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 998260 |
| Manufacturer Part # | 998260 |
| Height | 4.88" |
| Width | 4.88" |
| Depth | 3.38" |
| Weight | 2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 998260 [ Hot Water/steam Solenoid Valve ], Max Temp 225f/107c 1-150 Psi., [ Size 1/2" Fpt ] [ Nc ], [ 120/240 V ] [ Width 2-1/2" ] 10 Psi., [ Brand Parker Jackes Evans ] [ Mfg# Gp407 ], For Repair Kit Use # 51-1446, For Coil Use # 51-1205, Champion Dishwasher Kl-44 Kl-66 Upright Conveyor, Jackson Dishwasher 24 (b Bf L), Vulcan Dishwasher 3d-20, ***for Champion 109886 And Jackson 4810-100-12-18 Use Ap#, 8012103., , Jackson 4810-100-09-18 Is An Incorrect Cross - Special Order, If Needed***
