Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 87711-138-1 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 87711-138-1 Manual Motor Control Switch Fits Hobart
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 87711-138-1 |
| Manufacturer Part # | 87711-138-1 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 87711-138-1 Arrow Hart Manual Motor Control, Manual Contactor W/o Overload Protection Switch Only., For Complte Control # 42-1034, 30amp/600vac. 3pst 3 Phase, On/off 6 Screw Term 2-3/8" Mt Ctrs, Max Motor Ratings, 3hp 120vac, 7.5hp 240vac, 15hp 480-600vac
