Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-957893-000G1 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-957893-000G1 3 Inch Gas Safety Valve Kit for Vulcan Hart Models
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-957893-000G1 |
| Manufacturer Part # | 00-957893-000G1 |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 1 lb |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-957893-000G1 720719 Baso Safety Valve Kit-36 & 48rr I, 3/8" Fpt Gas In/out 1/8" Npt Pilot In/out., With 2 Brass Male Connectors 1/8" Mpt X 1/4" Cct Nut &, Ferrule And ( 1 ) 1/4" Steel Tubing 25-3/4" Long., , Fits Vulcan Hart Models, , 148l 148lc 160l 160lc 24l 260l 260lc 260lcc 36l, 36lc 481l 481lc 48l 60l 60lc 60lcc
