FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Henny Penny gas combi ovens.
- Authorized Henny Penny dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Henny Penny FPG621G.200.26 gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Henny Penny FPG621G.200.26 FlexFusion Platinum Combi-Steamer Oven Generation 2
| Manufacturer | Henny Penny |
|---|---|
| Model Number | FPG621G.200.26 |
| Manufacturer Part # | FPG621G.200.26 |
| Height | 32.88" |
| Width | 40.13" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 375 lbs |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Henny Penny, FPG621G.200.26, FlexFusion Platinum Combi-Steamer Oven - Generation 2, natural gas, racking system for (6) 2/1 GN sized pans or full size sheet pan on wire shelves, Chef's Touch™ controls with AutoChef™ preprogrammed cooking recipes, multi-sensor core food temperature probe, Steam Exhaust System, adjustable humidity, USB port, self-cleaning system, WaveClean™ System & retractable water hose, left hinged door with 1-stage handle and triple pane glass window, LED lighting, Wi-Fi capable, stainless steel construction, cULus, UL EPH, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.