FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco strip type heat lamps.
- Authorized Hatco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hatco GRAM-132D3 strip type heat lamps
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco GRAM-132D3 132 Inch Glo-Ray Infrared Strip Heater Electric Aluminum with Tubular Heating Rod
| Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | GRAM-132D3 |
| Manufacturer Part # | GRAM-132D3 |
| Finish | Aluminum |
| Type | Unlighted |
| Length | 121 - 144" |
| Type of element | Metal Heating Rod |
| Size | Double |
| Height | 2.5" |
| Width | 132" |
| Depth | 16.18" |
| Weight | 73 lbs |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco, GRAM-132D3, Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 132" W, maximum wattage, tubular metal heater rod, double heater rod housing 3" spacing, aluminum construction, includes remote control enclosure & angle brackets, 7500 watts, cULus, Made in USA
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
