  • Fast shipping available on in-stock Hatco CSBFX-48-I cold shelves
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco cold shelves.
Hatco CSBFX-48-I 48 Inch Cold Shelf Built-in Remote Refrigeration Aluminum
Hatco  |  MFG #: CSBFX-48-I  |  Item #: 472038
Item: #472038
Technical details
Manufacturer Hatco
Model Number CSBFX-48-I
Manufacturer Part # CSBFX-48-I
Size 48"
Controls Electronic Controls
Construction Aluminum
Type Built-in
Height 7.29"
Width 49.5"
Depth 21"
Weight 112 lbs
cULus Yes
Made in USA Yes
About this item
Product Details
Hatco CSBFX-48-I Features
  • Electronic controls: Ensures accurate temperature regulation
  • Heavy-duty aluminum construction: Provides long-term durability and corrosion resistance
  • Flush top design: Facilitates seamless surface integration and cleaning
  • Dimensions: 48" width by 19-1/2" depth optimizes space efficiency