FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Gold Medal popcorn poppers.
- Authorized Gold Medal dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Gold Medal 2948-00-821 popcorn poppers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Gold Medal 2948-00-821 PopClean® 52 Oz. Popcorn Machine (48") With Updraft HEPA Filtration System
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2948-00-821 |
| Manufacturer Part # | 2948-00-821 |
| Kettle size | 52-oz Popper Kettle |
| Type | Floor Model |
| Height | 82.3" |
| Width | 53.34" |
| Depth | 33.13" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2948-00-821, PopClean® 52 oz. Popcorn Machine (48") with updraft HEPA filtration system, built-in fire supression, electric, floor model, 52 oz. top hat kettle, reversible LED backlit sign, LED cabinet lighting, touch screen control, deep well (adjustable popcorn storage), forced air popcorn crisping system, butterfly and mushroom corn screen inserts, stainless steel cabinet construction, casters, removable side panels on base, two heated oil lines, BIB (single pump) oil dispense unit included, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
