FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Gold Medal popcorn poppers.
- Authorized Gold Medal dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Gold Medal 2258-00-200 popcorn poppers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Gold Medal 2258-00-200 Cornado Popping Unit 48-oz. Right-hand Dump
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2258-00-200 |
| Manufacturer Part # | 2258-00-200 |
| Type | Pedestal |
| Kettle size | 48-oz Popper Kettle |
| Height | 36" |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2258-00-200, Cornado Popping Unit, 48-oz., right-hand dump, bolt-on lid assembly, temperature/batch counter display, Big Eye Electronic Heat control, high-low kettle temperature switch, pre-wired for oil dispense system (oil pump not included), cURus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
