FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Gold Medal popcorn poppers.
- Authorized Gold Medal dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Gold Medal 2119-00-100 popcorn poppers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Gold Medal 2119-00-100 33 Oz Popper Electric Antique Citation Kettle - Popcorn Popper
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2119-00-100 |
| Manufacturer Part # | 2119-00-100 |
| Kettle size | 16-oz Popper Kettle |
| Type | Counter Model |
| Height | 44.25" |
| Width | 33.31" |
| Depth | 31.81" |
| Weight | 137 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.


