  • Fast shipping available on in-stock GET Enterprises ECO1258-B plastic platters
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for GET Enterprises plastic platters.
GET Enterprises ECO1258-B 12 Inch Rectangular Platter BPA Free and Scratch Resistant - 6/Case
GET Enterprises  |  MFG #: ECO1258-B  |  Item #: 1417081
Item: #1417081
Technical details
Manufacturer G.E.T.
Model Number ECO1258-B
Manufacturer Part # ECO1258-B
Shape Rectangular
Color Black
Size 12"
Plastic Type Melamine
Height 0.63"
Width 12.5"
Depth 8.25"
Weight 6 lbs
UPC 848552009269
BPA Free Yes
Dishwasher Safe Yes
About this item
Product Details
Top GET Enterprises ECO1258-B Features
  • Functionality: Reinforced surface resists staining and scratches during heavy use
  • Durability: Made from a 50% melamine and 50% bamboo composite for impact resistance
  • Ease-of-Use: Dishwasher safe for rapid cleaning and sanitizing protocols
  • Practical Fit: Rectangular shape optimizes presentation and stacking efficiency
  • Workflow Integration: Compatible with high-volume serving setups and storage routines
GET Enterprises ECO1258-B Technical Specs
  • Dimensions: 12-1/2" width x 8-1/4" depth x 7/8" height
  • Material: 50% melamine and 50% bamboo composite