  • Fast shipping available on in-stock General GCHP-24-4NGS gas countertop hotplates
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for General gas countertop hotplates.
General GCHP-24-4NGS General Hot Plate Countertop Gas
General  |  MFG #: GCHP-24-4NGS  |  Item #: 2100197
Item: #2100197
Technical details
Manufacturer General
Model Number GCHP-24-4NGS
Manufacturer Part # GCHP-24-4NGS
Width (side - side) 24 - 35"
Legs With Legs
Top and Front Finish Stainless Steel
Burner Qty 4 Burners
Height 13.56"
Width 24"
Depth 29.06"
Weight 155.45 lbs
UPC 845035030130
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
About this item
Product Details
General, GCHP-24-4NGS, General Hot Plate, countertop, gas, 24", (4) burners, independent manual controls, crumb tray, stainless steel construction, 120,000 BTU, ETL-Sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
Customer reviews
General