  • Fast shipping available on in-stock Garland GME36M-I14S floor model induction ranges
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Special Quote Item.
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Garland floor model induction ranges.
Garland GME36M-I14S Master Induction Range Electric Floor Model
Garland  |  MFG #: GME36M-I14S  |  Item #: 2094084
Item: #2094084
Technical details
Manufacturer Garland
Model Number GME36M-I14S
Manufacturer Part # GME36M-I14S
Watts per burner 3500 Watts
Base (1) Cabinet
Burners (4)
Height 39.4"
Width 35.4"
Depth 35.4"
Weight 340 lbs
About this item
Product Details
Garland, GME36M-I14S, Master Induction Range, electric, floor model, (4) 3.5 kW hobs, 28.5" x 28.5" cooking surface, RTCSmp technology, automatic pan detection & boil dry protection, storage base, Ceran® glass top, stainless steel construction, 14.0kW, 208v/60/3-ph, 44.0 amps
Customer reviews
Garland Commercial Ranges GME36M-I14S - Master Induction Range, Electric, Floor Model
Garland