Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH disposable plates.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH DDP040NAW28 disposable plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH DDP040NAW28 Servewise™ Disposable Plate 10" X 10" X 1"H Square - cs
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | DDP040NAW28 |
| Manufacturer Part # | DDP040NAW28 |
| Environmental | Compostable |
| Shape | Square |
| Color | Natural |
| Short Side | 10" |
| Long Side / Diameter | 10" |
| Construction | Wood |
| Height | 1" |
| Width | 10" |
| Depth | 10" |
| Weight | 15.43 lbs |
| UPC | 840291044174 |
| Oven Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, DDP040NAW28, Servewise™ Disposable Plate, 10" x 10" x 1"H, square, microwave & oven safe up to 45 minutes at 350°, biodegradable & compostable, poplar & pine wood (200 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Certifications
Oven Safe
This product is safe for use in ovens and can withstand high cooking temperatures without damage.
